Joomla

Zapomněli jste heslo k administraci stránek v Joomla! nebo Vám ho nějaký hacker změnil? Bohužel v Joomla! nenajdete žádný odkaz Zapomenuté heslo, který by vám poslal odkaz na reset hesla nebo dokonce heslo samotné na email spojený s administrátorským účtem. Jediným řešením je toto heslo změnit.

Jak změnit heslo administrátora v Joomla!

Když se mi toto stalo, našla jsem na internetu řadu návodů a lišily se od sebe variantami redakčního systému Joomla!. Nakonec z nich spolehlivě fungoval jen tento návod, který ale vyžaduje, abyste se dostali do databáze.

Jak se dostat do databáze Joomla!

Pokud máte přístup k databázi webu v Joomla!, např. přes PhpMyAdmin, máte z poloviny vyhráno. Ale i když Váš webhosting nenabízí PhpMyAdmin, můžete vyzkoušet aplikaci Adminer. Když tuto aplikaci nahrajete přes FTP do adresáře s Vaším webem, pak se můžete přihlásit do správy databáze např. na url http://www.vasedomena.cz/adminer.php. Rozhraní je trochu jednodušší než u PhpMyAdmin, ale svůj účel to splní.

1. Přihlašte se přes ftp k Vašemu webu a v souboru configuration.php najděte login k databázi zde: var $user = 'login_uzivatele'; (login_uzivatele si nahraďte tím, co tam najdete) a heslo k databázi najdete zde: var $password = 'vaseheslo';.

2. Po přihlášení do databáze zvolte vlevo databázi, ve které se nachází váš web. Pokud jich tam máte víc, je to ta, kterou najdete v souboru configuration.php zde: var $db = 'nazev-databaze';.

3. Najděte v levém menu tabulku _users - např. jos_users, ale předponu můžete mít jinou.

4. Klikněte na ikonu tužky (editace) u uživatele, pro kterého chcete změnit heslo.

5. Do pole Password dejte místo původního toto: d2064d358136996bd22421584a7cb33e:trd7TvKHx6dMeoMmBVxYmg0vuXEA4199. Nahradí to původní heslo slovem secret. Dole pod tabulkou klikněte na tlačítko "Go". Měla by se vám ukázat hláška, že byl ovlivněn jeden řádek.

6. Pak se zkuste přihlásit pod svým loginem a heslem secret do administrace, a tam si heslo ihned změňte na nové bezpečnější.

Rychlé menu