Webhosting

 

Aby se vaše webové stránky objevily na internetu, budete potřebovat jednak doménu (to je adresa, URL, např. www.tvorba-webu.cz) a webhosting (služby, zázemí pro váš projekt, prostor, e-maily). V tomto článku naleznete základní vlastnosti, které by měl webhosting splňovat, a navíc některé výhodné nabídky kvalitního a levného webhostingu.

Jak vybrat webhosting

Webhosting je služba s řadou volitelných parametrů, proto se jeho ceny pohybují od pár stovek do několika tisíc korun ročně. Ceny se obvykle uvádí bez DPH 21%. V nabídkách se uvádí cena za 1 měsíc webhostingu (k tomu je nutné připočítat roční poplatek za doménu, zpravidla 200-300 Kč). Někdy se ceny uvádějí za rok, obvykle je třeba opět připočíst cenu domény. Webhosting i doménu si můžete zakoupit u jedné společnosti, je to ideální při případných změnách.

Proč mít doménu a hosting u jedné společnosti

Na samotných doménách mají registrátoři nízké marže. Někdy pouze v řádech korun, maximálně desetikorun. Proto bývá jejich motivace sehnat zákazníka, je-li v prodlení s platbou, velmi nízká. Zákazníkovi posílají výzvu k platbě na další období e-mailem, který bývá dost často již neaktuální. Vzhledem k výši marže není prostor pro telefonní kontakt, případně shánění zákazníka jiným způsobem. U nedesetikorunových webhostingových společností je situace jiná.

Mějte proto doménu u webhostera.

Nejlevnější webhosting i s doménou

Hosting za výhodnou cenu s nadstadardními službami:

Já pro svoje weby používám Webhosting C4 kvůli ceně a perfektní výbavě. V ceně 1200 Kč na rok máte zahrnutou i doménu, prostor 20 GB (roční navýšení o 2000 MB zdarma), PHP, MySQL, e-mailové schránky, administrační systém a především si zakládám na kvalitní uživatelské podpoře - ukázka 1ukázka 2ukázka 3ukázka 4

Uživatelská zkušenost s hostingem C4 na webhosting-domeny.info

Pro měsíc září jsem od Webhostingu C4 získal pro čtenáře tohoto webu slevový kupón na slevu 500 Kč. Zaplaťte nyní za C4 Hosting i s doménou pouze 847 Kč místo 1452 Kč s DPH!
Do slevového kupónu v objednávce zadejte "x2u3". Akce platí pro nové registrace i pro převod hostingu od jiných společností.

 

Co by měl hosting splňovat

Záleží na vašem projektu, jaké vlastnosti hostingu budete potřebovat, je dobré brát více než méně, protože web se může postupně vyvýjet a narůstat.

Hosting - velikost prostoru

Velikost prostoru je základním a bohužel velice přeceňovaným rozlišovacím parametrem webhostingových programů. Od 10 MB do několika 1000 MB, musíte sami zvážit kolik místa je třeba (i posléze je vždy možné nějaké ty MB přidat, nebo změnit program). Nejvíce prostoru vyžadují obrázky, fotografie, videa, hudba. Prostor pro textové informace je zpravidla zanedbatelný. Web, který právě prohlížíte, zabírá kolem 8 MB.

Serverové skripty PHP, ASP a databáze MySQL, MS SQL

Dalším důležitým prvkem je podpora programovacích jazyků, pokud je potřebujete. Podpora PHP nebo ASP není samozřejmostí, jedná se o nadstandardní službu. Podporu PHP nabízí výrazně více webhostingových společností než ASP. Rovněž databáze obvykle chybí v základní nabídce - MySQL, MS SQL atd.

E-mail

S vlastní doménou můžete mít také vlastní e-mailovou adresu, např. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Pokud chcete, můžete využít vlastní e-mail a s ním související služby - filtr proti spamu, antivir. Hosting obvykle limituje počet e-mailových schránek, které můžete vytvořit, to je třeba si ověřit. E-mail obvykle chybí v nabídce nejlevnějších programů.

FTP

Je vhodné, když webhosting umožňuje přidávat stránky přes FTP. S FTP se pracuje stejně jako se soubory na disku a je to výrazně jednoduší a rychlejší. FTP poskytuje každý webhosting, pokud ne, zvolte jinou společnost.

Zákaznická podpora

Je pohodlné, když můžete někoho kontaktovat 24 hodin 7 dní v týdnu při případném problému (nefunkční e-mail, zapomenuté heslo). Dobře fungující zákaznická podpora je nesmírně podstatná.

Administrační rozhraní pro hosting

Hosting by měl zahrnovat kompletní webovou administraci, kde si budete moci sami nastavit parametry vašeho webhostingu, hesla, vytvářet subdomény, e-maily, databáze atd.

Traffic

Traffic = objem dat, která si návštěvníci vyžádají za dané období. Rozhodně vyžadujte webhosting s neomezeným trafficem, to je, že přenesená data nebudou nijak omezována.

Dostupnost a konektivita webhostingu

Hosting musí být 100% dostupný (v praxi to není možné obvykle se vysoká a kvalitní dostupnost 99,9..%). Dostupnost 99% znamená, že že 1 stránka ze 100 nebude zobrazena a to není dostatečné.

Zálohování

Vybírejte hosting, který pravidelně zálohuje a zálohy drží několik týdnů zpětně. Záloha by měla být přístupná buď přes FTP nebo přes hostingovou podporu a to zdarma. Některé nízkonákladové společnosti zálohují pouze pro svoji vlastní potřebu, například pro případ krize s diskovým polem. Ačkoli budete sebeopatrnější při vašich úpravách, věřte, že budete zálohu mnohokrát potřebovat.

Pro zajímavost, můj webhosting zálohuje databáze každý den, weby a e-mailové účty 2x týdně a to do 30 km geograficky vzdáleného úložiště. Není pak problém vrátit se např. o 3 týdny zpět.

 

To jsou základní parametry, podle kterých můžete srovnávat jednotlivé webhostingové nabídky.

Pokud potřebujete poradit s výběrem webhostingu, můžete mě kontaktovat na adrese This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Co by vás dále mohlo dále zajímat:
Jak postupovat při výběru Domény
Kde sehnat Webhosting zdarma
Výhodný a kvalitní webhosting a registrace domén C4

Rychlé menu