Zprávy
 • fr-FR
 • English (UK)

Jak zrychlit pomalou administraci WordPressu?

Rychlost webových stránek je často skloňované téma. Jednou věcí je rychlost části, kterou vidí uživatel v tzv. frontendu. Druhou je ta, skrze kterou můžeme my, majitelé a správci stránek upravovat jejich obsah a měnit je. Obě mohou být vlivem různého množství faktorů pomalejší a chovat se nestandardně. V článku si ukážeme, jak můžete administraci WordPressu zrychlit a čím může být její zpomalení nejčastěji způsobeno.

Čistá instalace WordPressu by měla běžet svižně. Pokud se tedy nepřipojujete na pomalém internetovém připojení, zkuste kontaktovat podporu vašeho hostingu. Na Active24 WordPress běží i díky instalaci jedním kliknutím bez problémů a uživatel se nemusí o nic starat.

Důležité je před opravami pomalé administrace vyhodnotit, zda je problém dlouhotrvající záležitostí, nebo se objevil až po instalaci pluginů či nedávno provedených změnách a aktualizacích na webu.

Pomalá administrace WordPressu po instalaci pluginu

Pokud se pomalá administrace projevila až po instalaci některého z pluginů, jedná se o dobré vodítko a oprava by neměla být složitá – budeme totiž vědět, že problémem je onen plugin.

Ve chvíli, kdy se problém projeví ihned po instalaci některého z pluginů, se nabízí několik možností:

 1. V případě, že je dostupná aktualizace pluginu, jej zkuste aktualizovat a poté vyhodnotit, zda problém přetrvává.
 2. Pokud nepotřebujeme konkrétní plugin, ale pouze danou funkcionalitu, můžeme rozšíření nahradit vhodnou alternativou.
 3. Je nutné zvážit, zda případné zpomalení stojí za získané funkce. Pokud ano, můžeme se pokusit zjistit důvod zpomalení (např. špatné nastavení pluginu) a zkusit jej opravit. Jak postupovat v tomto případě si ukážeme níže.

1. Proveďte aktualizaci WordPressu a pluginů

Vývojáři rozšíření se snaží držet krok s aktualizacemi redakčního systému. Pokud vyšla nová verze, můžete si většinou povšimnout i nové várky aktualizací pro jednotlivá rozšíření. Tvůrci tak reagují na případné změny a vylepšení WordPressu.

Může se tedy stát, že došlo k aktualizaci některého z pluginů a vaše instalace WordPressu je neaktuální. Provedením aktualizace může snadno dojít k nápravě. To samé ale platí i naopak, pokud dojde k aktualizace WordPressu a na webu běží starší pluginy. V obou případech by měla problém vyřešit aktualizace – pokud je ovšem k dispozici.

2. Dočasně vypněte cache a změňte její nastavení

V případě, že používáte cachovací pluginy typu WP Rocket, WP Super Cache či W3 Total Cache apod., zkuste rozšíření dočasně deaktivovat. Pokud problém přetrvává, můžete cache znovu zapnout.

Plugin Total Cache

V případě, že vypnutí pomohlo, zkuste změnit nastavení cache. Např. u W3 Total Cache je častým kamenem úrazu aktivovaná objektová cache. Vypnutím této položky v nastavení může dojít k vyřešení problému.

3. Přejděte na novější verzi PHP

Pokud to váš hostingový balíček či server nabízí, zamyslete se nad přechodem na novější verzi PHP. WordPress jej využívá pro svůj chod a nejenže jsou novější verze rychlejší, ale zároveň jsou také bezpečnější.

U moderních poskytovatelů hostingu je možné verzi PHP snadno přepínat přímo v ovládacím panelu zákaznického centra. U ostatních bude nutné kontaktovat podporu. Poptávejte verzi 7.2 a novější.

Většina webů podle statistik vývojářů WordPressu doposud zbytečně běží na PHP ve verzi 5.6. Přitom novější verze 7.2 dokáže podle testů obsloužit až 3x více požadavků, viz obrázek níže. Možná tak právě přechod na novou verzi PHP bude tím, co ve vašem případě vyřeší problém s pomalou administrací a nebude tak třeba dalších úprav.

Novější verze PHP obslouží více systémových požadavků

4. Zvyšte limit paměti v PHP

Pomalou administraci může způsobovat také malý PHP limit. V některých případech může pouhé zvýšení limitu vést ke zrychlení. Pokud to váš hosting umožňuje, přidejte do souboru wp-config.php následující řádku:

define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘256M’);

Pokud to váš hosting neumožňuje, kontaktujte s tímto požadavkem podporu.

5. Vyčistěte databázi u WordPress stránek i Woocommerce obchodů

Databáze redakčního systému WordPress se postupem času zvětšuje a zanáší zbytečnostmi, jako je spam, smazané komentáře či verze již publikovaných příspěvků. Tyto záznamy je možné odstranit a databázi tak odlehčit.

Pro vyčištění databáze lze doporučit bezplatný plugin WP Optimize. V případě, že využíváte cachovací plugin WP Rocket můžete vyčistit databázi i skrze něj. Před použitím čistících pluginů doporučujeme preventivně provést zálohu WordPress stránek.

 1. V administraci WordPressu klikněte v levém sloupci na „Pluginy“ > „Instalace pluginů“.
 2. Do pole vyhledávání zadejte „WP Optimize“.
 3. Klikněte na „Instalovat“.
 4. Následně plugin aktivujte kliknutím na „Aktivovat“.
 5. Následně přejděte do záložky “Database”, kde můžete provádět jednotlivé optimalizaci.

Plugin WP-Optimize

 

Child theme snadno a rychle

 

O child theme jsem již psal dříve a protože opakující činnosti jsou únavné, připravil jsem vzorovou child theme, se vším potřebným.

„Šablona“ osahuje jen soubor functions.php, kde se načítají styly z rodičovské a childšablony, dále styl.css, kde je definovaná hlavička šablony, soubor readme.txt, screenshot.png a soubor s licencí.

Šablonu si můžete stáhnout z GitHubu a po stažení v ní stačí udělat jenom dvě změny.

V souboru style.css je potřeba nahradit řádek:

* Template: replace-by-parent-theme-directory-name (twentyfifteen for example)

odpovídající hodnotou. Pokud budete mít třeba šablonu Twenty Fifteen jako rodičovskou, bude řádek vypadat takto:

* Template: twentyfifteen

Druhou změnou je v souboru functions.php. nahrazení:

$parent_style = parent-style;

To není úplně nezbytné, ale spíše vhodné. Místo parent-style vložte název složky vaší šablony.

A to je vše. Ostatní úpravy závisí na Vás.

Child Theme ve WordPress

Ne každý si dovede představit, jak vlastně taková child theme funguje.

Když si na váš web nainstalujete šablonu, tak takovou šablonu je možné aktualizovat, pokud tedy autor nějakou aktualizaci udělá.

Nikdo z nás však nenajde šablonu, jenž mu vyhovuje absolutně. A pokud chcete upravit vzhled webu, zásahům do šablony se nevyhnete. Ať již upravujete css styly, nebo přímo kód v souborech.

Po aktualizaci o vše přijdete!

Při aktualizaci se šablona smaže a nahrají se nové soubory. Díky tomu přijdete o vámy pracně vyvořené úpravy a můžete začít znovu. Naštěstí vývojáři WordPressu vytvořili child themes, tak aby jste mohli šablonu používat bez obavy ze stráty úprav.

V child šabloně pak řešíte jen ty části kódu, nebo stylů, jenž chcete upravit. Vše ostatní se načítá z rodičovské šablony.

Potřebujete například upravit zobtazování titulku detilu stránky. V rodičovské šabloně máte soubor content-page.php, jenž překopírujete do složky child theme a v něm upravíte html kód titulku.

WordPress si nejprve zjistí, jaké soubory jsou v child theme a ty soubory pak již v rodičovské šabloně nenačítá.

Jak vytvořit child theme?

Pokud se vám nechce číst návod a raději se podíváte na video, jedno jsem natočil již pře nějakou dobou a najdete jej na webu wp-see.com.

Ti co raději čtou se mohou věnovat návodu zde v článku.

Co budeme potřebovat pro child theme?

Rodičovskou šablonu. Pokud si koupíte šablonu třeba na ThemeForest, často složka, jenž si stáhnete, obsahuje zip soubor se šablonou a zip soubor označený nazev-sablony-child. Pokud ano, máte vyhráno. Nahrejte obě složky a aktivujte child. Máte hotovo a dál číst nepotřebujete.

Pokud tam ale child není, musíte si ji vytvořit. Ve složce themes, kde máte všechny šablony vytvořte složku a nazvěte ji nazev-sablony-child.

Nyní se vraťte do složky rodičovské šablony a otevřete si soubor style.css.

Na jeho začátku uvidíte tento kód:

/*
Theme Name: Test
Theme URI: 
Author: Vladislav Musilek
Author URI: toret.cz
Description: Description
Version: 1.0.0
License: GNU General Public License v2 or later
License URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
Text Domain: test
Tags:
*/

Této části se říká stylesheet header a je to životně důležitá součást šablony. WordPress podle této části kódu zjišťuje existenci šablony a informace o ní. Zde vidíte, že šablonu jsme nazvali Test.

Dalším krokem je vytvoření prázdného css souboru style.css ve složce child theme. Soubor nemusí kromě stylesheet headeru obsahovat žádný jiný kód. Header je však nutné upravit:

/*
Theme Name: Test Child
Theme URI: 
Author: Vladislav Musilek
Author URI: toret.cz
Description: Test Child Theme
Version: 1.0.0
License: GNU General Public License v2 or later
License URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
Template: parenttheme
Text Domain: test
Tags:

Tím máme připravenou šablonu tak, že ji vidíme v administraci a můžeme ji aktivovat.
Všimněte si rozdílu, oproti původnímu zápisu, kdy je navíc položka Template. Ta říká, jaká šablona je te rodičovská. Vždy do ní zapisujeme název šložky rodičovské šablony, například Template: avada.

Co ještě musíme udělat je, že WordPressu musíme říci, odkud má načítat css styly pro šablonu.

Dříve se to řešilo pomocí zápisu import ve style.css, ale tato metoda je již zavržená a správný způsob je pomocí enqueue.

Načtení css stylů pro child theme

Nyní musíme ve složce child šablony vytvořit soubor functions.php, tedy stejný soubor, jenž se nachází i v rodičovské šabloně.

Do něj vložíme tento kód:
(upraveno 4.12.2015 z důvodu neaktuálnosti kódu)

add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'your_child_theme_enqueue_styles' );
function your_child_theme_enqueue_styles() {
  // Parent style id - replace your child theme name
  $parent_style = 'parent-style';
 
  // Enqueue Parent theme's style
  wp_enqueue_style( $parent_style, get_template_directory_uri() . '/style.css' );
  // Enqueue Child theme's style 
  wp_enqueue_style( 'child-style', get_stylesheet_directory_uri() . '/style.css', array( $parent_style ) );
 
 
}
}

Hotovo!

Child theme máte připravenou a můžete začít upravovat šablonu dle vašich potřeb.

Určitě se stane, že narazíte na problémy, některé věci nejsou úplně jednoduché, ale je to jediná správná cesta.

Poznámka:
Aktuálně je k dispozici připravená child theme, kterou jsi jen stáhnete, změníte název složky rodičovské šablony a můžete upravovat – zde

Rychlé menu

přes 120

Spokojených zákazníků

5 roků

Zkušenost s webdesignem

Naše 24/7

Zákaznická podpora